PocketBook Touch Lux 5 teszt
A PocketBook egy svájci cég, melynek szinte csak e-book olvasoi vannak a piacon. Első olvasójuk 2007-ben jött ki, azóta pedig minden évben jöttek ki újabb és újabb verziók.
A PocketBook Lux 5 2020-ban jelent meg a Basic 4 párjaként. Az olvasó E Ink Carta kijelzővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy nem annyira szürke a háttér, igy a betűk jobban olvashatóak, kontrasztosabban látszanak, mint a régebbi E Ink Pearl kijelzőkön.
Az olvasó 8 GB belső tárhellyel es 512 MB memóriával, illetve micro USB csatlakozóval. Hat colos, 758x1024 felbontású kijelzővel, mely 16 szürke színt képes megjeleníteni.
Elotte egy Nook Touch-ot használtam háttérvilágítás nélkül, a választás igazából azért esett erre, mert úgy tűnt nekem, hogy eggyel jobb kategóriában lehet, mint az ebook olvasók 20 ezer Forint körül, viszont nem kerül 50 000 Ft-nál többe.
Ez az eszköz, ahhoz képest, egy kisebb upgrade a kijelző növelésével, és a háttérvilágítással, kicsit féltem is tőle, hogy a fizikai oldal gombok hiánya majd kényelmetlenebbé teszi az olvasást.
Használat közben ez egy kicsit zavaró, de igazából könnyen megszokható, hogy húzni kell a képernyőn az ujjunkat, és sajnos ez nem állítható a beépített olvasó alkalmazásban, de telepíthető rá a KO-Reader alkalmazás, ami már képes igy oldalt váltani. Egyelőre én a beépített olvasót használom, és összességében meg vagyok vele elégedve.
Olvasási élmény
Eddig körülbelül 4-500 oldalt olvastam rajta. A beépített olvasó alkalmazás jó, a négy legutóbb olvasott könyvet jeleníti meg a kezdőképernyőn.
Néha sajnos az érintőképernyő visszafelé lapoz, még akkor is ha úgy érzi az ember, hogy ezt semmiképp sem lehetett hátralapozásnak érzékelni. Cserébe viszont lehet az alsó gombokat is használni lapozásra, de ezek viszonylag nehezen elérhetőek, ha egy kézzel tartjuk, amit nem túl megterhelő, hiszen nem nehéz az eszkoz. A lapozás kellőképpen gyors, bekapcsoláskor visszatölti az éppen olvasott könyvet pár másodpercen belül, illetve a teljes operációs rendszer használható körülbelül 10 masodperc után.
Több mint egy honapja van meg, és egyszer töltöttem fel, miközben szinte minden nap használtam, erre nem lehet panasz. A háttérvilágítást általában a legkisebb értéken hagyom, teljes sötétségben is megfelel, illetve ha nincs annyira világos akkor ad egy plusz fényt amitõl kontrasztosabban látszanak a betük. Egy extra funkció, hogy kétfajta led világítás van benne, ezaltal el lehet sárgítani a kijelzőt, ami egyes állítások szerint jobban esik a szemnek.
Szabadon választhatjuk mennyire legyen a kék fény elnyomva a háttérvilágításban.
Éjszaka nekem a legkisebb fényerőn is elegendő világítást ad, hogy olvasni tudjak rajta, viszont ilyenkor a szemkímélő világítás nem annyira látszik, hisz a fényerő alacsony. A fenti fényképen látható hogyan funkcionál. Természetesen mivel a kijelző E Ink, így erős hátfényben is jól olvasható, bár ha egy erős lámpa van mögöttünk, az becsillanhat.
PDF Olvasás
PDF módban többféle oldalnézeti módból választhatunk: eredeti szélesség, teljes lap, kétoszlopos mód és automatikus újraszedés. Ezek mellett, kézzel is nagyíthatunk és mozgathatjuk mit látunk.
Az olvaso kepes PDF-eket megnyitni, illetve képes kétoszlopos nézetre váltani, így lehet tudomanyos papírokat olvasni, de a tapasztalataim szerint a PDK-ek elég lassan scrollozhatóak. Használható, de talán egy kicsit kényelmetlen.
Wifi, böngészés
Wifivel is fel van szerelve, amin keresztül frissíthetjük a szoftverét, illetve böngészhetünk.
A böngésző használható weboldalak nézésére, illetve cikkek olvasására, viszont folyamatos böngészésére körülményes és lassú. Az olvaso beepitett dropbox szinkronizációval érezik, mely lehetővé teszi ebookok automatikus letöltését.
Szoftver
A rendszer gyors, nem érzem úgy, hogy lassú lenne egy ebook olvasóhoz képest, viszont belegondolok, hogy egy kétmagos processzor és 512 MB ram található benne, akkor nem értem hova tűnt a sebesség. Linuxot futtat, ami akár szempont is lehet valakinek, ha nem akarod az Androidot vagy Amazont támogatni. Ez lehetővé teszi külső alkalmazások installálását is. Sajnos első indításkor egy hibával is találkoztam, egy ebookot sem tudtam megnyitni, így rögtön frissíteni kellett. Ezután szerencsére tökéletesen működött.
KO Reader
Mivel Linux fut rajta, igy elvileg bármit rá lehet tölteni, ha tudod, hogyan kell beszerezni az alkalmazásokat. Én egyet próbáltam, és az elég jól működött. A KO Reader egy nyílt forráskódú szoftver, mely teljesen konfigurálható. Egy kicsit nekem kényelmetlenebb használni mint a beépítetettett, mivel peldaul a fokepernyorol nem elerheto az azzal olvasott tartalom, de támogatja az érintős lapozást, illetve rendelkezik beépített RSS olvasóval.
Összegzés
Összességében szerintem egy jó olvasó, kisebb hibákkal, a kijelzője már jobb mint olcsóbb társaié, viszont az ára pont félúton van a kettő között. A szoftverben vannak hibák, de semmi olyan amivel nem lehetne élni.

Pocketbook Touch Lux 5
Termék adatlapja a NetKatalóguson